wpe4.jpg (5439 bytes)  kwiatuszek.gif (9114 bytes) 

www.ilow.ids.pl       

   Szkoła Podstawowa w Iłowie            PE01644A.gif (2627 bytes)
                          
ul. Płocka 14
                             96-520 Iłów
                         pow. sochaczewski

                   (/fax (024) 277 41 15            

                                                                                        herb Iłowa          
 Powrót do strony głównej                                              Iłów Gmina Galeria  

                   Linia4.gif (11470 bytes)

    Wieś gminna Iłów, byłe miasto, posiada w swym centrum charakterystyczny rynek zmieniony obecnie w skwer. Przy pierzei południowej i częściowo wschodniej rynku znajdują się charakterystyczne zabytkowe kamieniczki.
    Najstarsze wzmianki historyczne dotyczące Iłowa pochodzą z 1224 roku. W tymże roku książe Konrad Mazowiecki darował miejscowość Iłów Cystersom sulejowskim, którzy zamienili ją potem z księciem Siemowitem I.
    W 1506 r. późniejsi właściciele Iłowa Radzanowscy uzyskali przywilej od króla Aleksandra na założenie miasta na prawie chełmońskim oraz odbywanie czterech jarmarków rocznie i jednego targu tygodniowo. Duże targi w Iłowie odbywają się do dziś w pierwsze środy po 1 i 15 dniu każdego miesiąca.
    W XV, XVI i XVII w. Iłów nazwany jest Gylowem. Potem utarła się nazwa Iłów. Na początku XVII w. Iłów należał do rodziny Noskowskich, następnie do Dębskich, od których został odkupiony na rzecz Księstwa Łowickiego.W 1680 r. osiedlono w mieście Żydów. którzy w 1750 r. zbudowali synagogę. W 1760 r. przybyli Niemcy, wykarczowali lasy i częściowo osuszuli bagna. Kościół katolicki z 1578 r. spłonął w 1772 r. Odbudował go właściciel Dębski. Kościół ewangielicki drewniany rozebrano w 1860 r. i postawiono murowany w stylu gotyckim.
    Iłów utracił prawa miejskie w 1869 r. Jeszcze w XIX w. istniał zamek (niegdyś obronny) piętrowy z wieżą z zegarem. Był też piękny ogród i staw.
    Świadectwem I wojny światowej są zbiorowe mogiły na terenie wsi Obory w lesie na północ od Iłowa.
W czasie II wojny światowej Iłów był bardzo zniszczony. Tu została rozwiązana Armia "Poznań" po przegranej walce w słynnej "Bitwie nad Bzurą". Śladami toczących się w okolicach bojów są zbiorowe mogiły żołnierskie na cmentarzach w Iłowie, Brzozowie i Giżycach.
    Obecnie Iłów rozrasta się i z roku na rok pięknieje.

            Linia4.gif (11470 bytes)